Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wieczór z muzyką klasyczną. 19 października o godzinie 17:00 w Zamku Królewskim wystąpią Ewa Pobłocka – fortepian i Maria Leszczyńska – wiolonczela, które przeniosą słuchaczy w świat dźwięków największych kompozytorów.
W programie koncertu arcydzieła takich kompozytorów jak m. in.: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Franciszek Schubert, Niccolo Paganini, Fryderyk Chopin, Franciszek Liszt. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Ilość miejsc jest ograniczona, a na koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można odebrać w sklepiku muzealnym.
Ewa Pobłocka
Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku u Zbigniewa Śliwińskiego i Jerzego Sulikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1981) i podyplomowo w Hamburgu u Conrada Hansena. Korzystała z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera, Tatiany Nikołajewej i Marthy Argerich. Zdobyła pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. G. Viottiego w Vercelli (1977) i złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Singapurze, Korei, Japonii, Australii i RPA. Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. Nagrała ponad 50 płyt, m.in. dla Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Polskich Nagrań „Muza”, NIFC, CD Accord i BeArTonu. Jako pierwsza spośród polskich pianistów od czasów Wandy Landowskiej nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha. Jest cenionym pedagogiem, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych (m.in. w Warszawie, Tel Awiwie, Hamamatsu). Chętnie sięga po pióro – w 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka – Forte-piano. Prowadziła w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020-2021) oraz Przypadki Bacha (2021).
Maria Leszczyńska
Wiolonczelistka, kameralistka, aranżerka. Laureatka II nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego (2024), a także wielu innych konkursów wiolonczelowych i kameralnych, stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, DAAD oraz Deutschland Stipendium. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku ośmiu lat pod kierunkiem Michała Nyżnyka, a następnie kontynuowała u Marcina Zdunika. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Andrzeja Bauera. Obecnie studiuje pod kierunkiem Pietera Wispelweya w Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie. Swoje umiejętności doskonaliła również na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów i pedagogów, jak: Danjulo Ishizaka, Kazimierz Michalik, Arto Noras, Wolfgang Emanuel Schmidt, czy Jacob Shaw. Występowała w salach koncertowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Danii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Od 2013 r. wraz z Ewą Pobłocką i Ewą Leszczyńską współtworzy zespół Multi Trio, jest także członkiem zespołów Warsaw Trio oraz Upbeat Piano Trio. Maria Leszczyńska z powodzeniem aranżuje różnorodny repertuar na zespoły kameralne. Jej opracowania wykonywane były m.in. dwukrotnie podczas Balu Filharmoników Wiedeńskich przez zespół wiolonczelowy Scandinavian Cello School, prowadzony przez Jacoba Shawa; od 2021 r. współpracuje z Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit. Od 2022 roku prowadzi klasę wiolonczeli oraz zespołów kameralnych podczas Augustowskich Warsztatów Wiolonczelowych.