Opowiadanie trudnej historii XX wieku poprzez wydarzenia artystyczne to misja Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN, które powstało dwa i pół roku temu.
Jednym z owoców działalności Biura jest spektakl „Przez ścianę” w reżyserii Leszka Zdunia. Tematem spektaklu były poruszające losy miłości, która narodziła się zaraz po wojnie w murach mokotowskiego więzienia. Inspiracją dla twórców przedstawienia był los Wiesł awy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. W 1947 roku obydwoje zostali osadzeni w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt, wystukując alfabetem Morse’a różne wiadomości. W rolach głównych wystąpili Magdalena Krylik i Ksawery Szlenkier.
Prezentacja tego spektaklu miała miejsce w Sandomierzu przy pełnej widowni Katolickiego Domu Kultury.
Producentem przedstawienia jest Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na spektaklu prezentowanym w Sandomierzu na widowni zasiadł dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN Krystian Iwanow, który opowiedział, jak doszło do współpracy IPN z artystami:
Premiera spektaklu „Przez ścianę” miała miejsce w kwietniu tego roku w Warszawie. Przedstawienie przygotowały Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Do tej pory odbyło się trzydzieści pokazów, a do końca roku liczba ich dojdzie do pięćdziesięciu. Pokazy odbywają się bezpłatnie.
To przedstawienie – podobnie jak inne działania Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN – związane jest z konkretną misją:
Patronat medialny – Radio Leliwa