Dzięki programowi „Etno Polska. Edycja 2024” przygotowanemu przez Narodowe Centrum Kultury do Ośrodka Kultury w Chorzelowie trafiło w tym roku szesnaście tysięcy złotych przeznaczone na zakup brakujących elementów dziecięcych, ludowych strojów rzeszowskich.
Łącznie do programu, którego głównym celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze wpłynęło 1877 wniosków. Po dokonaniu oceny merytorycznej komisja wyłoniła 257 beneficjentów, wśród których na 18 miejscu znalazło się zadanie pod nazwą „Od Rzeszowa idziemy – zakup strojów dla Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie”.
Dzięki otrzymanemu wsparciu jednostka zakupiła 45 elementów dziecięcej garderoby Ziemi Rzeszowskiej w tym m.in. gorsety dziewczęce, koszule dziewczęce, buty dziewczęce, pasy chłopięce oraz kapelusze słomiane chłopięce.
„Z całą pewnością nie bylibyśmy w stanie udźwignąć takich kosztów i tu z pomocą ponownie przychodzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wsparło nas finansowo już kilkukrotnie poszerzając garderobę Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” o stroje regionalne Lachów Sądeckich, Lublina, Przeworska i obecnie uzupełniając elementy najdroższej nam Ziemi Rzeszowskiej – przekazuje Damian Małek, dyrektor ośrodka kultury w Chorzelowie. Wkład własny SOKiS Chorzelów wyniósł 4 tysiące złotych.
EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.
Wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.