Od dawna wiadomo, że kwestia transplantacji w Polsce ciągle jeszcze dla wielu osób jest tematem nie do przejścia. I choć powoli ilość przeszczepów rośnie, to ciągle jest ich za mało.
Podkarpacie pod tym względem jest na szarym końcu. Dla przykładu w Stalowej Woli ostatni pobór narządów od zmarłego dawcy odbył się w 2001 roku. Na szczęście nie ma to odzwierciedlenia w przeszczepach, które ratują życie również mieszkańcom Stalowej Woli i Podkarpacia. Warto jednak mieszkańcom uświadamiać jak ważna w ratowaniu życia jest transplantacja, na czym polega i kiedy może nastąpić.
O tym w Stalowej Woli mówiła Elżbieta Misztak – wojewódzki koordynator transplantacyjny, która spotkała się miedzy innymi z personelem stalowowolskiego szpitala. Zaprezentowała wykład, statystyki i mówiła o tym, jak ważna jest rozmowa z rodziną.
Odbyła się również konferencja prasowa. Otworzyła ja pełniąca obowiązki dyrektora szpitala Beata Barcicka – Kłosowska
Ze spotkania z koordynator zadowolona jest stalowowolska koordynator do spraw transplantacji, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Małgorzata Juda
Małgorzata Juda zachęcała też do podpisywania oświadczenia woli, w którym dana osoba zgadza się, aby po śmierci, jeśli będzie się kwalifikowała, wykorzystano jej narządy do ratowania życia innych.
Koordynator wojewódzki Elżbieta Misztak uświadamiała, że jest większe prawdopodobieństwo zostania biorcą narządów niż dawcą
A powodem są choroby, które stają się powszechne
Co gorsze na liście oczekujących na przeszczep pojawiają się coraz młodsze osoby.
Dlatego jeśli zdecydujemy, że po śmierci chcemy zostać dawcą narządów porozmawiać o tym z rodziną
Warto też wiedzieć, że jeśli dojdzie do transplantacji narządów po śmierci, to nie oznacza, że rodzina otrzyma wybrakowane ciało zmarłego. Każdy wycięty do przeszczepu narząd zastępowany jest protezą.
Natomiast wszelkie informacje na temat transplantacji, aktualności, statystyk, także różnego rodzaju formularze do pobrania dostępne są na stronie www.transplant.org.pl
Marta Górecka