Jak zapowiada Minister Edukacji, od 1 września 2025 r. ma nastąpić zmniejszenie liczby godzin religii do jednej. Z kolei od tego roku szkolnego wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, która umożliwi organizację lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów.
Jak zaznacza Mirosław Kapinos, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Mielcu w placówkach szkolnych, których organem prowadzącym jest Miasto Mielec nauka religii pozostaje na chwilę obecną bez zmian.
Niestety, jak pokazują liczby, ilość dzieci uczęszczających na katechezę w szkolę w Mielcu z roku na rok się pomniejsza.
Minister Edukacji Katarzyna Lubnauer stoi na stanowisku, że wejście w życie projektowanego rozporządzenia z dniem 1 września 2024 r. nie oznacza konieczności wprowadzenia zmian w stanie zatrudnienia nauczycieli religii i etyki.
Nowe rozwiązania organizacyjne dotyczące łączenia uczniów w grupy międzyoddziałowe i międzyklasowe (…) mogą natomiast być wykorzystane, gdy zaistnieją określone przesłanki, np. trudności w zatrudnieniu nauczyciela religii czy etyki lub obciążenie tego nauczyciela dużą liczbą godzin ponadwymiarowych.
Tomasz Łępa