760 lat temu w 1264 r. trwało przenoszenie Połańca w miejsce, w którym dziś znajduje się dzisiejszy rynek. Stary, pamiętający czasy Bolesława Chrobrego gród i dawne miasto osunęły się do Wisły po podmyciu skarpy. Gród kasztelański przy ujściu rzeki Czarnej został spalony przez Tatarów w 1241 roku. Przebywający na polowaniu w dworku myśliwskim pod Osiekiem książę Bolesław Wstydliwy wydał dokument potwierdzający przywileje dla odbudowującego się miasta. Akt wtórnej lokacji Połańca podpisany został w dniu 18 lipca 1264 roku. Przywilej otrzymał wójt Mikołaj, syn zasłużonego dla poprzedniego władcy wójta Bartłomieja, a świadkami byli mieszkańcy miasta.
Tak ważna dla miasta rocznica zainspirowała Towarzystwo Kościuszkowskie, by przy finansowym wsparciu ENEA Elektrowni Połaniec i pod patronatem burmistrza Połańca Jacka Nowaka odtworzyć to wydarzenie w formie widowiska historycznego.
Mówi Radosław Matusiewicz z Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu:
asia-radoslaw-matusiewicz
Przygotowane zostaną scenki, które przybliżą widzom zarówno życie w średniowiecznym mieście, jak i fakty i ciekawostki z historii połanieckiego grodu.