W Nowej Dębie pożegnano Eugeniusza Lisa ps. „Bystry” żołnierza podziemia antykomunistycznego, rozstrzelanego w 1949 roku przez UB. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej na miejscowym cmentarzu. W nabożeństwie oraz ostatniej drodze „Bystrego” uczestniczyła jego rodzina przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze, harcerze strzelcy, szkolna młodzież oraz mieszkańcy.
Eugeniusz Lis – urodził się 3 lutego 1922 r. w Albertowie koło Lublina. Podczas okupacji sowieckiej działał jaki żołnierz podziemia działał na terenie powiatów lubelskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Został aresztowany przez funkcjonariuszy UB we wrześniu 1948 roku. Przeszedł bardzo brutalne śledztwo. Zarzucono mu udział w „14 zabójstwach”. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 20 lipca 1949 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go na karę śmierci. Ówczesny prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok został wykonany 23 września 1949 roku w więzieniu na Zamku lubelskim. Zwłoki rozstrzelanego Eugeniusza Lisa „Bystrego” pogrzebano bezimiennie w nieznanym miejscu na cmentarzu przy ulicy Unickiej. Jego szczątki odnaleziono w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN. Zostały one zidentyfikowane w ubiegłym roku.
Jest to bardzo ważna dla nas uroczystość powiedziała nie kryjąc wzruszenia wnuczka Eugeniusza Lisa Małgorzata Wdowiak.
– Dziś w Nowej Dębie Polska żegna swojego żołnierza – powiedział wiceprezes IPN doktor habilitowany Krzysztof Szwagrzyk.
Wracamy po swoich – powiedział Dyrektor rzeszowskiego IPN doktor habilitowany Dariusz Iwaneczko.
To duże wydarzenie dla Nowej Dęby i nie tylko – stwierdził burmistrz Wiesław Ordon.
Uroczystości miały charakter państwowy. Eugeniusz Lisa żegnano z wojskowymi honorami. Spoczął on obok swojej zmarłej w 2014 roku żony.