W ramach XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki miała miejsce gala, podczas której zostały wręczone statuetki Leonardo doceniające osoby i instytucje za ich wybitne osiągnięcia.
Od początku powstania niezmienna jest idea mieleckich festiwali. Jest nią rozbudzenie zainteresowań technicznych oraz matematyczno-przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Służyć temu mają przemawiające do wyobraźni eksperymenty, pokazy, warsztaty oraz wykłady popularno-naukowe. Wszystko po to, aby naukę i technikę pokazać w sposób zrozumiały i zarazem atrakcyjny, a także wyzwolić wyobraźnię i kreatywność uczniów.
Mówi prezydent Mielca Radosław Swół.
O znaczeniu mieleckiego festiwalu nauki wypowiada się również starosta mielecki Kazimierz Gacek.
W kategoria Nauka statuetkę otrzymał dr inż. Tomasz Gałaczyński, autor kilkunastu prac naukowych i wielu prezentacji publicznych związanych z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w przemyśle lotniczym. Był osobą koordynującą odpowiedzialną za wdrożenie do produkcji i ostateczny montaż śmigłowców S-70i Black Hawk.
Statuetka Leonardo w kategorii Mielecki Talent trafiła do Wiktorii Klich, absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, laureatki ogólnopolskich konkursów i olimpiad matematycznych, fizycznych, statystycznych czy lingwistycznych.
W kategorii Innowacyjne Przedsiębiorstwo – doceniona statuetką została firma Retech. W tej firmie blisko 20 lat temu wdrożono technologię łączenia blach z wykorzystaniem robotów Panasonic, tym samym wyznaczając przyszłe kierunki rozwoju technologicznego firmy.
Statuetka w kategoria Społeczna Odpowiedzialność Biznesu trafiła do rodzinnej firmy Sierosławski Group, która ma już za sobą 50 letnią działalność.
Ponadto specjalne wyróżnienie Leonardo otrzymała firma Kirchhoff, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie działalności w Mielcu. Podczas gali zostało przyznane Stypendium Albertusowe, które otrzymała Wiktoria Kania.
Tomasz Łępa