W ramach XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki miała miejsce gala, podczas której zostały wręczone statuetki Leonardo doceniające osoby i instytucje za ich wybitne osiągnięcia.
W kategoria Nauka statuetkę otrzymał dr inż. Tomasz Gałaczyński, autor kilkunastu prac naukowych i wielu prezentacji publicznych związanych z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w przemyśle lotniczym.
Statuetka Leonardo w kategorii Mielecki Talent trafiła do Wiktorii Klich, absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, laureatki ogólnopolskich konkursów i olimpiad matematycznych, fizycznych, statystycznych czy lingwistycznych.
W kategorii Innowacyjne Przedsiębiorstwo – doceniona statuetką została firma Retech. W tej firmie blisko 20 lat temu wdrożono technologię łączenia blach z wykorzystaniem robotów Panasonic, tym samym wyznaczając przyszłe kierunki rozwoju technologicznego firmy. Mówi Krzysztof Ziarko, prezes firmy.
Statuetka w kategoria Społeczna Odpowiedzialność Biznesu trafiła do rodzinnej firmy Sierosławski Group, która ma już za sobą 50 letnią działalność. Zajmuje się ona produkcją detali z tworzyw sztucznych i produkcji narzędzi, w tym form wtryskowych.
Mówi Jan Sierosławski, właściciel firmy.
Ponadto specjalne wyróżnienie Leonardo otrzymała firma Kirchhoff, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie działalności w Mielcu. Podczas gali zostało przyznane Stypendium Albertusowe, które otrzymała Wiktoria Kania.
Galę zakończyło wręczenie dwóch odznaczeń Aeroklubu Polskiego. Otrzymali Srebrną Odznakę za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego inż. Michał Litwin koordynator projektów modelarskich oraz mgr inż. Barbara Łakomy, która w Stowarzyszeniu Akademii Umiejętności Technicznych zajmuje się dokumentacją i koordynacją logistyczną.
Tomasz Łępa