W 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie, po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną Żonkile. Podobnie jak w latach ubiegłych do tegorocznej edycji akcji przystąpiło również Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.
„Spacer sandomierskim szlakiem kultury żydowskiej” rozpoczął się o godzinie 11 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. W tym roku frekwencja była wyjątkowo duża, bo na marsz zapisało się prawie 200 osób.
Spacer poprowadziła Karolina Gara, historyk i judaista. Trasa objęła najważniejsze zabytki, które pozostały po społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Sandomierz oraz miejsca, których nie ma już na mapie miasta, tj. mykwę czy budynek chederu. Na mapie spaceru była ulica Żydowska, gdzie znajdowała się synagoga, a potem utworzone przez Niemców getto.
Z zaproszenia skorzystała prawie 40 osobowa grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, uczniowie „Budowlanki”, żołnierze 3 Batalionu Radiotechnicznego oraz mieszkańcy.
Spacer śladami sandomierskich Żydów zakończył się na cmentarzu żydowskim. A w Zamku Królewskim w Sandomierzu wręczano dziś symboliczne papierowe żółte żonkile.