Przy Zespole Szkół imienia Oddziału Partyzanckiego w Połańcu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. To nowa jednostka w systemie oświaty, która ma pełnić rolę edukacyjno–szkoleniową, wspierać szkolnictwo ponadpodstawowe i wyższe.
Kluczowym elementem oferty kształcenia i doskonalenia zawodowego BCU jest nowa, specjalnie zaprojektowana forma pozaszkolna kształcenia ustawicznego, w postaci branżowego szkolenia zawodowego, rozumianego jako specjalistyczne szkolenie w zakresie jednej dziedziny zawodowej. W całej Polsce ma powstać łącznie 120 takich centr. Każde dedykowane wybranej branży. To w Połańcu ma być związane z energetyką.
– Ściślej, będziemy skupiać się na transformacji energetycznej – tłumaczy koordynator do spraw utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół w Połańcu Andrzej Poniewierski.
– Takie centrum odpowiada na wyzwania przed jakimi stoi energetyka – dodaje Andrzej Poniewierski.
Branżowe Centrum Umiejętności będzie składać się z 7 pracowni, które będą wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Dyrektor Zespołu Szkół w Połańcu Stanisław Rogala jest zdania, że na utworzeniu takiego centrum zyska także sama placówka.
Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół w Połańcu kosztować będzie ponad 15 milionów złotych. Znaczna część tych pieniędzy bo ponad 13 milionów złotych pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy. Prace adaptacyjne w szkole mają rozpocząć się po majowych maturach. Centrum ma być gotowe w październiku tego roku, a najpóźniej 1 stycznia 2025 roku rozpocząć pełną działalność. W powiecie staszowskim będzie to drugie BCU. Podobne centrum, tyle że kształcące w dziedzinie Spawalnictwa powstanie przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.
(Fot. główne: Pixabay)