Port lotniczy Rzeszów-Jasionka nosi imię Rodziny Ulmów. W uroczystościach, które odbyły się w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w terminalu lotniska Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wraz z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz prezesem lotniska Adamem Hamryszczakiem, odsłonili pamiątkową tablicę.
Jej głównym elementem jest namalowany przez Arkadiusza Andrejkowa tzw. deskal z rodziną Ulmów, „po to aby – jak mówił marszałek Władysław Ortyl – historia błogosławionych stała się przesłaniem które dotrze w najdalsze zakątki świata”.
Jak podkreślał prezydent Andrzej Duda, od pierwszych dni wojny na Ukrainie lotnisko w Jasionce stało się symbolem pomocy jako centrum wsparcia militarnego, humanitarnego oraz politycznego.
Ulmowie z Markowej w czasie II wojny światowej udzielili schronienia rodzinom żydowskim ze świadomością, że ryzykują życie. Józef i Wiktoria oraz ich dzieci zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku, dokładnie 80 lat temu. Podobny, tragiczny los spotkał setki Polaków ratujących w tym okresie Żydów.
Tomasz Łępa