W Nisku trwają przygotowania do uruchomienia Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Energetyka. Placówka powstanie przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w budynku dawnych warsztatów szkolnych. Trwają ostatnie prace przy dokumentacji projektowej i wiele wskazuje na to, że wiosną ruszą prace budowlane. Natomiast trwają już działania miękkie niezbędne do uruchomienia takiego energetycznego centrum umiejętności. O tym między innymi rozmawiali na niedawnym spotkaniu w Nisku partnerzy projektu przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Energetyków, PGE Dystrybucja S.A., Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Powiatu Niżańskiego, który jest liderem projektu. A utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Energetyki jest ważne dla Powiatu Niżańskiego bo pomoże w kształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży elektrycznej i energetycznej. Wielokrotnie to podkreślał starosta niżański Robert Bednarz:
Utworzenie takiego energetycznego centrum umiejętności w Nisku, jest nie tyle powrotem do tradycji, co rozszerzeniem kształcenia w dziedzinie, z której niżański 'Elektryk’ słynie od lat:
Utworzenie w Nisku Branżowego Centrum Umiejętności w Energetyce będzie nie tylko uzupełnieniem nowoczesnego kształcenia zawodowego w zakresie współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi, ale też da pole do współpracy z biznesem. Jego wyposażenie i sposób praktycznego kształcenia fachowców ma być odpowiedzią na zmiany zachodzące w branży energetycznej, coraz to nowsze innowacyjne rozwiązania. Projekt ma potrwać do czerwca 2026 roku. W tym czasie nie tylko powstanie w Nisku energetyczne centrum umiejętności, ale przeszkolonych zostanie 200 fachowców i nauczycieli. Niżańskie Branżowe Centrum Umiejętności w Energetyce jest jednym ze 120, które w różnych branżach powstają lub powstaną na terenie całej Polski. Powiat Niżański na realizację tego przedsięwzięcia otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 milionów złotych. Łączny szacowany koszt to ponad 16,8 miliona złotych. Brakującą kwotę wyłoży powiat z własnego budżetu.