Do grona czterech miejscowości uzdrowiskowych na Podkarpaciu – Horyńca-Zdroju, Iwonicza-Zdroju, Polańczyka i Rymanowa-Zdroju – dołączył od roku poddębicki Latoszyn. Jego skarbem są unikatowe wody siarczkowo–siarkowodorowe.
Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (Spalona Góra), zwanego też Świątynią Peruna, niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu, w którym wyczuwano intuicyjnie moc. Dla współczesnych to miejsce terapii z „wszelkiej niemocy”, jak w XVI wieku pisał o nim Henryk Leciejewski.
Mówi Marek Mikrut , zastępca wójta gminy Dębica.
Dziś Gmina Dębica postawiła sobie za główny cel przywrócenie tego magicznego miejsca do jego dawnej świetności. Snuje też plany na przyszłość.
W celu reaktywacji Uzdrowiska wybudowany został budynek Kompleksu Przychodni Zdrowia. Ma on powierzchnię użytkową ponad 800 m, a w jego obrębie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii.
Tomasz