Czterech Marcinów piekło dziś rogale świętomarcińskie w sandomierskiej Marmoladzie.
Starosta Marcin Piwnik, burmistrz Marcin Marzec, dyrektor szkoły Podstawowej nr 1 Marcin Sykucki oraz przeor klasztoru dominikanów ojciec Marcin Lisak zakasali rękawy, by wraz z młodzieżą szkół z Sandomierza i Dwikóz przygotować i upiec imieninowe słodycze.
Rogale świętomarcińskie wykonuje się ze specjalnego przepisu – mówi Krzysztof Jonaszek – nauczyciel przedmiotów zawodowych:
Jak przekonuje zastępca dyrektora Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich Bogusława Chruściel, gotowanie to sztuka a zaproszenie gości do wspólnej pracy w kuchni to zachęta dla młodzieży do gotowania:
Starosta Marcin Piwnik:
Burmistrz Marcin Marzec:
Dyrektor szkoły Podstawowej nr 1 Marcin Sykucki wziął udział w warsztatach razem ze swoimi uczniami. Jak mówi, przepisem na sukces kulinarny jest uważne ich przygotowywanie:
Mówi przeor klasztoru dominikanów ojciec Marcin Lisak:
Tradycja rogali świętomarcińskich związana jest z Poznaniem i Dniem Świętego Marcina, który przypada 11 listopada. Tradycja ta istniała już na pewno w 1860 roku, kiedy to opublikowano w „Dzienniku Poznańskim” najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego.