Innowacyjny zabieg medyczny wykonano po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim w pracowni rentgenodiagnostyki zabiegowej Szpitala Specjalistycznego Ducha Św. w Sandomierzu.
U pacjenta po licznych interwencjach wieńcowych, z oporną na leczenia farmakologiczne dławicą piersiową, przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym skuteczny zabieg wszczepienia reduktora przepływu w zatoce wieńcowej.
Metoda przezskórnego wszczepienia reduktora zatoki wieńcowej wykonywana jest w Polsce od trzech lat. Jedynie nieliczne polskie ośrodki przeprowadzają po kilka tego typu zabiegów rocznie.
Zabieg wykonywany jest z nakłucia żyły szyjnej i polega na kontrolowanym zwężeniu zatoki wieńcowej przy użyciu rozprężalnego na balonie stentu o kształcie klepsydry. Wskutek zabiegu dochodzi do stopniowego zwężenia pola przepływu przez zatokę wieńcową z redystrybucją przepływu krwi z obszarów o lepszym do obszarów o gorszym ukrwieniu mięśnia sercowego.
Od sierpnia sandomierski szpital stał się kolejną a jednocześnie pierwszą świętokrzyską placówką służby zdrowia, gdzie oporna na farmakoterapię dławica piersiowa bez dalszych możliwości rewaskularyzacji może być leczona tą nową przezskórną metodą.
Dyrektor sandomierskiej lecznicy dr n. med. Marek Kos zachęca wszystkie świętokrzyskie szpitale do kierowania pacjentów z oporną dławica piersiową do szpitala w Sandomierzu.
Fot. Szpital Sandomierz/Facebook