Pod znakiem Festiwalu Krzemienia Pasiastego upłynął weekend w Sandomierzu.
W ramach festiwalu obchodzono 30-lecie partnerstwa miast Sandomierza i Emmendingen oraz 10-lecie partnerstwa miast Sandomierza i Volterry.
Do Sandomierza przyjechały delegacje z pięciu miast partnerskich: Emmendingen, Volterry, Newark-on-Trent, Ostroga i Środy Wielkopolskiej. Świętowanie rozpoczęło się koncertem Grażyny Łobaszewskiej.
Delegacje z miast partnerskich miały okazję zwiedzić największy zakład działający na terenie Sandomierza oraz jeden z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych: Pilkington Automotive – NSG Group. Po zwiedzaniu zakładu, goście udali się na Rynek Starego Miasta. Tym razem delegacje zostały zaproszone do zwiedzania miasta śladami krzemienia pasiastego. Na trasie znalazły się m.in. pracownie miejscowych artystów a także wioska neolityczna. Celem zwiedzania była prezentacja „kamienia optymizmu”, jako unikalnego kamienia, który występuje w jedynym miejscu na świecie, jakim jest ziemia sandomierska. Ponad 50-letnia tradycja zastosowania krzemienia pasiastego w biżuterii stanowi niezwykle ważny element, który wyróżnia Sandomierz w całej Polsce, natomiast od 2007 r. Sandomierz jest Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego o co zabiegał prekursor użycia krzemienia w biżuterii Cezary Łutowicz.
Na program weekendowego świętowania złożył się także III Bieg Partnerstwa Miast oraz jeden z najważniejszych punktów obchodów jubileuszowych. W obecności delegacji, mieszkańców oraz odwiedzających tego dnia miasto turystów, włodarze miast: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Stefan Schlatterer nadburmistrz Emmendingen oraz Giacomo Santi burmistrz Volterry w obecności Yurija Yahodki burmistrza Ostroga, Pameli Ball burmistrza Newark-on-Trend, a także Piotra Mielocha burmistrza Środy Wielkopolskiej uroczyście podpisali odnowienie aktów partnerskich pomiędzy Sandomierzem i Emmendingen oraz Sandomierzem i Volterrą. Po podpisaniu odnowienia partnerstwa przedstawiciele wszystkich miast z rąk Marcina Marca burmistrza Sandomierza i Cezarego Łutowicza twórcy unikatowej biżuterii artystycznej z krzemienia pasiastego, otrzymali statuetkę Ambasadora Optymizmu.
Wydarzenie uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu Contradanza oraz inscenizacja historyczna Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
A na Skwerze Marcina z Urzędowa stworzona została wioska neolityczna, gdzie na widzów czekały prehistoryczne atrakcje i ciekawe opowieści moderatorów wioski.
Fot. www.sandomierz.pl