Dla większości uczniów i studentów wakacje są jedynym okresem w ciągu roku, kiedy możliwe jest podjęcie pracy. Przerwa wakacyjna to także doskonały moment na podjęcie płatnego stażu, który pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Na co trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę czy umowę zlecenie lub o dzieło mówi Dorota Kijowska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie.
Niestety umowy cywilnoprawne tak dużej oferty świadczeń nie mają. W tym zestawieniu gorzej wypada umowa o dzieło. W przypadku takiej umowy wykonawca bowiem nie nabywa prawa do ubezpieczeń emerytalnego, chorobowego, rentowego, wypadkowego ani zdrowotnego i nie opłaca z tego tytułu składek.
W większości praca podejmowana przez studentów na wakacjach ma charakter typowo sezonowego zajęcia i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. Studenci do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowani ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. By tak się stało, zleceniobiorca musi posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia.
Tomasz Łępa