W Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu miał miejsce pokaz prapremierowy filmu dokumentalnego pt. „Za Michniów” w reżyserii Dawida Szpary.
Dokument przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce w Michniowie (woj. Świętokrzyskie) 12 i 13 lipca 1943 roku kiedy to żołnierze niemieccy spacyfikowali wioskę, paląc żywcem w kilku stodołach ponad 200 mieszkańców oraz spalając doszczętnie świętokrzyską wieś.
Mówi reżyser filmu Dawid Szpara, który na swoim koncie ma również takie obrazy filmowe jak: „OTTO SCHIMEK. WIERNY SUMIENIU”, „STEFANIA ŁĄCKA. SERCE W PASIAKU” cz „KS. ROMAN SITKO. BOHATER Z WIARY”.
W produkcję filmu zaangażowano studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej przy współudziale Zmotoryzowanej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Maczka z Mielca, młodzieży i pasjonatów historii z Mielca. Zdjęcia do projektu odbyły się w Mauzoleum w Michniowie, w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowiu oraz w Mielcu.
Jednym z realizatorów produkcji filmowej był Jerzy Pilch.
Jak zaznacza dr hab. n. tech. Zygmunt Pertkiewicz członek zarządu GSF Company wielkie podziękowania należą się dla mielczanina Adama Gryczmana z Fundacji Prawda i Pamięć, który był inicjatorem i producentem filmu.
W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, Sejm 29 września 2017 r. ustanowił 12 lipca świętem państwowym i obchodzony jest jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 12 lipca 2021 roku Prezydent otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Partnerem wydarzenia pokazu filmu była Enea Elektrownia Połaniec.
Tomasz Łępa