Dwieście żółtych żonkili wykonanych z papieru otrzymali dziś mieszkańcy Tarnobrzega spacerujący po placu Bartosza Głowackiego. Akcja ta nawiązywała do obchodzonej dziś 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Inicjatywa zapoczątkowana została 11 lat temu przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Same żółte żonkile związane są z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania w getcie. Przez lata dostawał on od anonimowej osoby właśnie żółte kwiaty, które później zanosił pod pomnik bohaterów getta. Po jego śmierci właśnie w ten sposób postanowiono uczcić zryw oraz jego dowódcę.
„Żonkile Pamięci” wręczali dziś prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz inicjatorka przedsięwzięcia Justyna Uchańska. Mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter, podkreślali, że warto pamiętać o tamtych wydarzeniach.
O samej inicjatywie mówi jej pomysłodawczyni Justyna Uchańska.
Żonkile powstawały od kilku dni częściowo prywatnie, a częściowo w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Sprawiało nam to dużo satysfakcji, ponieważ była to dobra okazja aby się spotkać i porozmawiać o tym co działo się 80 lat temu w Warszawie. Liczymy, że w kolejnych lata ta akcja się rozrośnie – mówi Renata Domka z TDK-u.
W inicjatywę włączył się także prezydent miasta Dariusz Bożek.
Żółte żonkile otrzymała także grupa Chasydów z Wielkiej Brytanii, która akurat przebywała na Placu Bartosza Głowackiego. Jak się okazało byli to potomkowie rodziny żydowskiej która niegdyś zamieszkiwała w kamienicy przy ulicy Szerokiej. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało niecały miesiąc.