Piotr Kusal, Zbigniew Majewski, Grażyna Rękas, Janusz Sobolewski i Michał Śmielak zostali nominowani do tytułu Sandomierzanin Roku. Poniżej przedstawiamy sylwetki nominowanych:
Piotr Kusal
Piotr Kusal jest założycielem i administratorem facebookowej grupy „Czarno-biała fotografia Sandomierza” liczącej obecnie ponad 1700 członków, prezentującej zapominaną już historię miasta, jego architektury i mieszkańców, motywujący innych do dzielenia się własnymi zasobami historycznych fotografii miasta. Jest autorem lub współautorem wystaw fotograficznych o historii Sandomierza, prezentowanych w sandomierskich ośrodkach kulturalnych oraz twórcą filmów dokumentalnych ze znanymi, starszymi mieszkańcami miasta, którzy opowiadają jego historię. Piotr Kusal jest ponadto założycielem stowarzyszenia Sandomierska Grupa Terenowa SGT, która jest atrakcją dla mieszkańców i turystów.
Zbigniew Majewski
Wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża, członek zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Sandomierzu. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prezesa Zarządu Rejonowego PCK. Współzałożyciel i pierwszy szef,a obecnie członek Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu. Opiekun szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK ,,Gostomianum” inicjator licznych akcji honorowego krwiodawstwa ,,Krwisty Mikołaj” ,,Pierwszy dzień wiosny”. Twórca i opiekun Szkolnej Grupy Pierwszej Pomocy ,,SAMPLE” działającej w I LO. Zbigniew Majewski jest odznaczony m.in. SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI ; ODZNAKĄ HONOROWĄ PCK I stopnia; MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ.
Grażyna Rękas
Grażyna Rękas od 15 lat jest związana z Sandomierskim Klubem „Amazonki”. Od 2012 roku jest jego Prezesem. Pozyskuje fundusze na działalność statutową. Współpracuje z władzami lokalnymi oraz jest głównym organizatorem wszelkich akcji profilaktycznych na terenie powiatu sandomierskiego.
Jest pomysłodawczynią „Marszu Pier(w)si w Sandomierzu” organizowanego od 9 lat, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat raka piersi. Pod jej opieką marsz rozrósł się do rozmiaru dużej imprezy masowej i stał się świętem wszystkich Amazonek.
Grażyna Rękas była głównym inicjatorem powstania sandomierskiej poradni onkologicznej, która istnieje od kwietnia 2021 roku. Apelowała też o zakup mammografu dla szpitala w Sandomierzu.
Janusz Sobolewski
jest prezesem zarządu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, kanclerzem kapituły Stowarzyszenia Wychowanków Confraternitas Gostomianum, skarbnikiem w zarządzie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Działa również w światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, stowarzyszeniu Pamięć i Solidarność, radzi parafialnej Parafii św. Józefa , Kole Przyjaciół Seminarium Duchownego przy parafii Sw. Józefa. W latach 2006-2010 był radnym rady miasta V kadencji. Zajmuje się badaniem genealogii i historii rodziny Sobolewskich . W latach 2011-2013 zostały wydane trzy publikacje książkowe o rodzinie Sobolewskich, których wydawcami byli Janusz i Piotr Sobolewscy. Janusz Sobolewski jest wykładowcą akademickim na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu.Za działalność społeczną, pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego Janusz Sobolewski został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, „Medalem stulecia odzyskanej niepodległości”,odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz złotą odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”
Michał Śmielak
Autor popularnych powieści kryminalnych. Jego debiutancka książka „Znachor” zdobyła uznanie czytelników i krytyków Do tej pory ukazało się ich pięć powieści Michała Śmielaka i wszystkie wpisały się na listy bestsellerów. Wśród nich znalazły się wspomniany „Znachor”,„Wnyki”, „Inkwizytor”, „Pomruk”, „Postrach”. Michał Śmielak zdobył nominacje do kilku nagród,w tym do prestiżowej „Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa”.
Oprócz działalności literackiej Michał Śmielak współtworzy sandomierski Teatr Ognia Bohema. Działa także w Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”, której misją jest przybliżanie tradycji Rzeczpospolitej od okresu średniowiecza do kresu rozbiorów, ze szczególnym naciskiem na okres XVI i XVII wieku, czyli „Rzeczpospolitą szlachecką”.