W Tarnobrzegu uczczono 80. rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego, twórcy organizacji „Odwet” i legendarnego Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie”.
Uroczystość miała miejsce w poniedziałkowy wieczór na Placu 1000-lecia przed odrestaurowanym pomnikiem „Jędrusiów”.
W wydarzeniu wzięli udział między innymi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, zastępca burmistrza Koprzywnicy Mirosław Kępa, a także przedstawiciele warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej, harcerze ze środowiska łódzkiego oraz młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. Obecni byli Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Tarnobrzegu, którzy podczas spotkania złożyli uroczystą przysięgę i odczytali Apel Poległych.
-Władysław Jasiński był nie tylko żołnierzem, partyzantem. Był wizjonerem. Uważał, że najważniejszym przejawem patriotyzmu nie jest walka, a praca i nauka dla przyszłych pokoleń – mówił do zebranych na Placu 1000-lecia dyrektor Muzeum – Zamku Tarnowskich. Tadeusz Zych przypomniał, że Władysław Jasiński wydawał pismo „Odwet”, założył leśną szkołę, która kończyła się leśną maturą, założył leśną podchorążówkę.
– Życiorys Władysława Jasińskiego wszyscy powinni nie tylko znać, ale i je naśladować – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Jedną z części poniedziałkowej uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem „Jędrusiów”. Przed spotkaniem na Placu 1000-lecia, w Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeusz Zych wygłosił wykład pod tytułem „Władysław Jasiński 'Jędruś’ – dziedzictwo i pamięć”.
Władysław Jasiński zginął 9 stycznia 1943 w Trzciance koło Osieka, podczas walki z Niemcami.