Redaktor naczelny szwajcarskiego architektonicznego kwartalnika „Archithese” Hubertus Adam odwiedził Gorzyce. Jego wizyta związana była z pracą nad marcowym wydaniem czasopisma. Pod dziennikarską lupę, krytycy architektury wzięli 14 europejskich obiektów ukończonych w 2022 roku. Cztery z nich opisuje sam Hubertus Adam.
Wśród architektonicznych nowinek, które pojawiają się świecie, uwagę branży przyciągają również Gorzyce, a to za sprawą pawilonu, który kilka miesięcy temu stanął w Technicznym Ogrodzie. I ten obiekt koniecznie chciał zobaczyć redaktor szwajcarskiego pisma.
– Początkowo pawilon autorstwa architekta Bartosza Bukowskiego wydaje się, być prostą konstrukcją: prostokąt ze stalowego profilu podparty i usztywniony. Dopiero przy bliższym spojrzeniu można zauważyć jak przemysłowe elementy, zostały użyte w rękodzielniczy sposób. Pawilon definiuje miejsce w Gorzycach i porządkuje urbanistycznie otoczenie. Prowokuje do wykorzystania go w kreatywny sposób, a to dla życia obiektu jest bezcenne – ocenił Hubertus Adam.
Pomysł projektu nawiązuje do zapomnianej już polskiej tradycji architektury konstrukcyjnej, którą reprezentował prof. Wacław Zalewski, autor m.in. Katowickiego Spodka oraz podręcznika do dzisiaj wykorzystywanego w szwajcarskich politechnikach. – Bezpośrednio nawiązuje też do przemysłowej tradycji regionu – podkreślają władze gminy Gorzyce.
Idea Technicznego Ogrodu została oparta na gorzyckim DNA, ściśle związanym z przemysłem i rozwojem techniki. Dlatego podczas wizyty krytyka zaprezentowano część ekspozycji, jaka zostanie zamontowana w Technicznym Ogrodzie. Stanowić ją będą tłoki i elementy wykorzystywane do ich produkcji. Wystawa powstaje we współpracy Urzędu Gminy Gorzyce z Federal Mogul, należącym do koncernu Tenneco.
(Na zdjęciu od lewej: Hubertus Adam z Bartkiem Bukowskim w pawilonie. Fotografia przedstawiają również tłoki, które produkowane są w Federal Mogul – czasowo eksponowane w pawilonie Technicznego Ogrodu)