O mechanizmach wsparcia dla rolników produkujących trzodę chlewną i dotychczasowych pracach w zakresie przeciwdziałania chorobie Afrykańskiego Pomoru Świń rozmawiano w Borowej podczas konferencji podsumowującej temat ASFu w powiecie mieleckim. Przypomnijmy, jeszcze dwa lata temu ognisk tej choroby było aż 52 w powiecie mieleckim. Na chwilę obecną problem choroby Afrykańskiego Pomoru Świń, nie jest odnotowywany.
Jak zaznacza poseł Fryderyk Kapinos polski rząd przeznaczył i ciągle przeznacza znaczące środki finansowe na wsparcie i inwestycje związane z walką z ASF oraz odbudowę hodowli. Niestety wielu rolników ma obawy czy dalej wiązać swoja przyszłość z hodowlą trzody.
Służyć tej odbudowie ma być kolejna pomoc skierowana dla rolników, u których w stadach hodowli trzody doszło do jej powiększenia tj. od kwietnia 2021 do końca marca 2022 roku.
Mówi Andrzej Kraska, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Najważniejszą również rzeczą jest to – jak zaznacza poseł Kapinos – aby strefa różowa w jakiej znalazła się m.in. gmina Borowa mogła zmienić się na kolor niebieski.
Jeszcze w grudniu gmina Borowa objęta była czerwoną strefą a to w związku z decyzją władz weterynaryjnych, które podjęły decyzję o objęciu całego powiatu mieleckiego strefą czerwoną,
Od stycznia obszar objęty ograniczeniami czerwoną III strefą został przemianowany na II różową w woj. podkarpackim w następujących lokalizacjach: w powiecie mieleckim gm. Borowa, Czermin, Wadowice Górne i Radomyśl Wielki.
Tomasz Łępa