Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys oraz Prezes Zarządu PGE Dystrybucja S. A. Jarosław Kwasek podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy. Dokument szczegółowo określa zakres i formy szerokiej współpracy między służbami.
Konflikt w Ukrainie wyraźnie wskazał jak ważnym i wrażliwym elementem szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa jest tzw. infrastruktura krytyczna do której nalezą sieci energetyczne. Również coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe stwarzają zagrożenie braku dostaw energii elektrycznej. Ochronę między innymi tego typu obiektów powierzono w Ustawie o obronie Ojczyzny Wojskom Obrony Terytorialnej, które są głównym podmiotem w zakresie wspomagania władz cywilnych w zarządzaniu kryzysowym.
Jednym z głównych założeniem porozumienia zawartego pomiędzy brygadą, a spółką energetyczną jest koordynacja przygotowań, działań oraz wspólnego użycia sił i środków w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. Zapisano w nim wymianę informacji o zagrożeniach, udostępnianie posiadanej infrastruktury, sprzętu i wyposażenia, wspólne szkolenia i wymianę materiałów szkoleniowych. W ramach współpracy powoływane będą grupy lub zespoły w celu lepszego wypracowania spójnych procedur działań przeciwkryzysowych.
Podpisane porozumienie formalizuje zakres i charakter działań, które w ostatnich tygodniach mieliśmy okazję sprawdzić we wspólnym ćwiczeniu Zamek-22. Wspólne szkolenia, wymiana informacji o zagrożeniach i korzystanie z bazy szkoleniowej obu służb pozwoli na lepsze zgranie i szybszą reakcję. To kolejne ważne porozumienie podpisane pomiędzy 10 ŚBOT a innymi służbami regionu – powiedział płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT.
Instytucje z którymi 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej podpisała dotychczas porozumienia o współpracy to m.in.: Wojewoda Świętokrzyski, Straż Graniczna, Policja, Państwowa Straż Pożarna i szkoły ZDZ.
Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Wielokrotnie w czasie blisko 4 lat istnienia jednostki, uczestniczyli w realnych działaniach przeciwkryzysowych. Największe zaangażowanie miało miejsce podczas kilkunastu miesięcy wspierania wielu instytucji i placówek medycznych w czasie pandemii koronawirusa. Oprócz tego żołnierze byli zaangażowani w usuwanie skutków nawałnic, powodzi, poszukiwania osób zaginionych, czy wspierania służb weterynaryjnych w czasie walki z ASF. Zakończone ćwiczenie pozwoliło zdobyć i sprawdzić w działaniu nowe umiejętności terytorialsów, zawsze gotowych do wspierania mieszkańców swojego regionu.
Fot. 10 ŚBOT