Pod znakiem uroczystości odpustowych kuc czci błogosławionego Wincentego Kadłubka upłynie niedziela w Sandomierzu. Mistrz Wincenty – średniowieczny kronikarz, uczony, inicjator wprowadzenia w polskich kościołach zwyczaju palenia wiecznej lampki przed tabernakulum, co przetrwało po dziś dzień, jest patronem Sandomierza i diecezji sandomierskiej.
przypomina doktor historii i nauk prawnych Artur Lis, autor pięciu książek poświęconych błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Główne uroczystości ku czci bł. Wincentego rozpoczną się w kościele św. Michała Archanioła o godz. 10.00, skąd następnie wyruszy procesja do katedry, gdzie o godz. 10.30 będzie sprawowana uroczysta suma pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
Nie zabraknie również kramów i stoisk prezentujących rękodzieło, regionalne przysmaki oraz pamiątki.
Tradycja odpustu Wincentego Kadłubka jest bardzo mocno zakorzeniona wśród sandomierzan a dziedzictwo bł. Wincentego jest obecne w polskiej tradycji do dziś:
Kolejnym elementem dziedzictwa Wincentego w kulturze jest duchowość:
W ramach tegorocznego odpustu w Sandomierzu zostaną zorganizowane „Żywe obrazy historii” w wykonaniu uczniów sandomierskich szkół. Po raz kolejny prezentację związaną z dziejami starego grodu i postaciami legendarnymi i historycznymi będzie można oglądać od 11 00 do 14 00 w przestrzeni sandomierskiej Starówki oraz witrynach okiennych a o 16.00 – „Mistrzowi Wincentemu w hołdzie” – koncert Zespołu Tańca i Muzyki dawnej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiejyw Kamienica Oleśnickich.
Joanna Sarwa