Abraham Izaak Segal – ocalony z Holokaustu, orędownik powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otrzymał w Markowej pośmiertnie odznakę Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. Odebrały ją jego dzieci i wnuki.
Abraham Segal był jednym z orędowników powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów. Zmarł w 2019 roku w wieku 88 lat, ale do końca życia mówił głośno o swoim ocaleniu i polskich Sprawiedliwych.
Mówi dr Mateusz Szpytma, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Odtwarzacz plików dźwiękowychJestem Segal i Cwynar – powtarzał przez całe życie Abraham, którego w czasie II wojny światowej w Markowej uratowała rodzina Heleny i Jana Cwynarów. Po tym jak Niemcy rozstrzelali jego rodziców i brata, Segal najpierw trafił do rodziny z Krzemienicy, potem pod nazwiskiem Roman Kaliszewski pomagał w gospodarstwie rodziny z Markowej, po wojnie wyemigrował do Izraela.
Mówi Maria Ryznar –Fołta, prezes Towarzystwa Markowej.
Odtwarzacz plików dźwiękowychKilka lat przed śmiercią, prezydent Andrzej Duda odznaczył Abrahama Segala Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Za pielęgnowanie pamięci i upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów oraz zaangażowanie w tworzenie Muzeum.
Mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Segal był jednym z ponad 20 Żydów uratowanych przez mieszkańców Markowej. W sumie na Podkarpaciu w bezinteresowną pomoc Żydom zaangażowanych było ponad 1100 osób – ponad 150 zapłaciło za to najwyższą cenę.
Tomasz Łępa