W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej ukończono prace związane z aranżacją wyjątkowej na skalę kraju ekspozycji skansenowskiej. Od 17 lipca br. będzie można zwiedzać – leśnictwo.
Tego dnia od samego południa zostanie udostępniony dla turystów kompleks budynków będących świadectwem tego, jak w dawnych czasach opiekowano się nieprzebytymi terenami Puszczy Sandomierskiej. Na tę kompletną pod względem funkcjonalnym osadę leśną składają się leśniczówka, piwniczka, ubikacja i spichlerzyk z Zerwanki, wyłuszczarnia szyszek z Dąbrówki, stajnia z Przecławia, stodoła i studnia z Leżajska, suszarnia runa leśnego z Pateraków, schron zrębowy z Wilczej Woli i trak z Brzózy Stadnickiej.
Mówi Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Przeniesienie budynków i ich urządzenie w parku etnograficznym trwało od 2006 do 2022 r. i przebiegało w ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Kolbuszowa oraz Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie. W ekspozycji zadbano o każdy najmniejszy szczegół tłumaczy Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Jak zaznacza Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa nowa ekspozycja jest szansą na przybliżenie jak wyglądało kiedyś życie leśniczego.
Wraz z Nadleśnictwem Kolbuszowa przygotowano również gry i zabawy z leśnikami, degustację leśnych dań, prezentację ras psów oraz pokazy wabienia jeleni, a także pokaz łuczniczy, koncert sygnałów myśliwskich i wystawę klubu kolekcjonera.
Tomasz Łępa