Molo, pomosty i gejzery na wodzie, trakt podwodny, ścieżka rowerowa w wodzie, droga opaskowa, to zaledwie kilka z wielu elementów składających się na koncepcję zagospodarowania terenu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Gotowy dokument zaprezentował dziś prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek. Na jego podstawie będzie można przygotowywać projekty i ubiegać się o środki zewnętrzne na ich realizację.
– W ciągu ostatnich dwóch lat nad Jeziorem Tarnobrzeskim udało się zrealizować wiele zadań. Roboty wciąż trwają, ale musimy myśleć o dalszym zagospodarowywaniu akwenu – mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.
Najbardziej oryginalnym zadaniem ujętym w koncepcji, obok ścieżki rowerowej w wodzie, jest podwodny trakt z widokiem na zatopione miasto i faunę w jeziorze.
Koncepcja zagospodarowania terenu nad Jeziorem Tarnobrzeskim zakłada podział obszaru wokół zbiornika na wiele stref w tym: handlowo-usługową, żeglarską, kajakarską ze stanicą i widownią, WOPR-owską, posterunek wodny policji, wędkarską z domkami, nurkową, windsurfingową i camperową, noclegową z domkami na wodzie pod wynajem, strefę zieleni naturalnej. W dokumencie znalazło się także ujęcie wód siarczkowych, wieża widokowa, restauracja na wodzie, droga i ścieżka rowerowa wokół jeziora. Nie mogło zabraknąć strefy plaż. Mówi Ewa Zając z Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.
W strefie plaż przewidziano również boiska sportowe, siłownie plenerowe, place zabaw.
Szacowana wycena kosztów wszystkich inwestycji zawartych w koncepcji, wynosi blisko 157 milionów złotych.
Trudno obecnie przewidywać kiedy realizacja zamierzeń nastąpi. Prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek ostrożnie wskazuje na 2027 rok.