Uroczystym odsłonięciem tablicy przypieczętowano nazwę parku imienia Stanisława Lachmana za Domem Kultury w Mielcu. Park, mimo iż swoją nazwę otrzymał w 2017 roku to dzięki staraniom Towarzystwa Śpiewaczego Melodia po 5 latach oficjalnie nastąpiło odsłonięcie tablic informujących zarówno o osobie Stanisława Lachmana jak i samej nazwie dla tego miejsca.
Mówi prezydent Mielca, Jacek Wiśniewski.
Stanisław Lachman urodził się w 1905 roku w Brzezinach koło Ropczyc. Od roku 1933 roku pracował jako nauczyciel w gimnazjum i liceum w Mielcu. W tym czasie założył gimnazjalny chór męski Melodia a trzy lata potem, żeński i mieszany. Lachman brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku jako podporucznik piechoty. W pierwszych dniach okupacji w Mielcu został ostrzeżony przed aresztowaniem i przeniósł się do rodzinnych Brzezin gdzie następnie włączył się w działalność miejscowej placówki i związku walki zbrojnej AK. W jego domu zorganizowano punkt kontaktowy i szkoleniowy oraz prowizoryczny szpital dla rannych partyzantów. Po wojnie pod zmienionym nazwiskiem opuścił rodzinną miejscowość i zamieszkał w Radomiu. Za działalność w ruchu oporu odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Zmarł 1 lipca 1977 roku. Pochowany został na cmentarzu w Brzezinach.
W 1984 roku Towarzystwo Śpiewacze Melodia przyjęło imię Stanisława Lachmana, mówi prezes Towarzystwa, Halina Żala.
W uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej osobę Lachmana wzięła udział m.in. Małgorzata Przydział, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Lachman w Brzezinach.
Odsłonięcie tablicy było okazją do koncertu okolicznościowego w wykonaniu Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego Melodia im. Stanisława Lachmana oraz Mieleckiej Orkiestry Dętej SCK, a także solistów i grupy recytatorskiej.
Tomasz Łępa