W samym Tarnobrzegu jest 18 przejazdów kolejowo-drogowych. Instruktorzy nauki jazdy oraz egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu wzięli dziś udział w warsztatach zorganizowanych przez PKP Polskich Linii Kolejowych. S.A. Spotkanie poświęcone promowaniu bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych odbyło się w Hotelu Evva. Wydarzenie było jednym z działań kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.
Na spotkaniu przedstawiono zasady bezpieczeństwa na przejazdach. Przypominano o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK – dodatkowego oznaczenia przejazdów.
Mówi ekspert PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Marcin Kruszyński.
99% zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii.
Mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W pierwszych czterech miesiącach 2022 roku na przejazdach i przejściach przez tory doszło do 53 wypadków i kolizji, w których zginęło 12 osób, a 10 zostało ciężko rannych.
W kwietniu na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego doszło do dwóch tragicznych w skutkach wypadków na przejazdach kolejowych. W ich wyniku na osiedlu Sobów zginęła jedna osoba, a w miejscowości Jadachy – dwie.
Na terenie województwa podkarpackiego jest 376 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych na poziomie szyn. To ok. 4% wszystkich przejazdów w kraju.