Rekonstrukcja historyczna, konkursy, wystawa plenerowa, koncert i sesja popularno-naukowa, to wydarzenia planowane w ramach Roku Władysława Strumskiego w Dębicy. Odbędą się one w ramach projektu „Władysław Strumski, ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”
Mówi Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.
Przedsięwzięcia w ramach projektu będą realizowane od czerwca do października. Wśród zaplanowanych m.in. konferencja popularno-naukowa dotycząca działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z Armią Krajową. Ponadto ogłoszone zostaną konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z życiem Władysława Strumskiego. Nakręcimy również film – wymienia Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy.
W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych. Mówi wnuczka, Małgorzata Rycak.
W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego.
Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu.
Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.
Tomasz Łępa