Z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina i wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy 'Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792”.
Minister Piotr Wawrzyk zwrócił uwagę na intensywny rozwój Muzeum Zamkowego od momentu, kiedy jego organami prowadzącymi stały się ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz Urząd Marszałkowski w Kielcach:
Jak mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, to ważne wydarzenie:
Mówi dyrektor Muzeum Zamkowego Mikołaj Getka-Kenig:
Większość dzieł zostało wypożyczonych:
W wernisażu wystawy wziął udział także poseł Marek Kwitek:
Ekspozycja 'Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792′ w Zamku Królewskim w Sandomierzu potrwa do 3 lipca.
233 lata temu, 6 października 1788 roku w Warszawie rozpoczął obrady Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Rzeczypospolita od czasów Stanisława Poniatowskiego znajdowała się pod protektoratem Rosji. Wykorzystując trudną sytuację międzynarodową tego cesarstwa Polacy konsekwentnie wprowadzali reformy społeczne i polityczne zmierzające
do przywrócenia suwerenności Rzeczypospolitej. Najważniejszym osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. Konstytucja ta była drugą na świecie po ustawie zasadniczej Stanów Zjednoczonych i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Głównym założeniem ekspozycji jest przedstawienie sylwetek posłów i senatorów województwa sandomierskiego, ukazanie ich roli i dokonań w współtworzeniu nowoczesnego ustawodawstwa. Jednym z celów wystawy jest również pogłębienie refleksji nad znaczeniem suwerenności bytu państwowego oraz popularyzacja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, przez pryzmat spuścizny Sejmu Czteroletniego, którego najważniejszym owocem była majowa Konstytucja.
Patronat medialny – Radio Leliwa.
Joanna Sarwa