Już za kilka dni 4. etap Wiślanej Odysei. W piątek i sobotę uczestnicy wydarzenia przepłyną kajakami z Tarnobrzega do Kazimierza Dolnego. Po drodze planują akcję sprzątania w marinie w Sandomierzu (piątek ok. godz. 12:30.). W sobotę organizują podobną akcję w Kazimierzu, wspólnie z lokalnymi władzami samorządowymi i mieszkańcami miasta (godz. 12:00 przy przystani miejskiej).
Rok 1968 gigantyczny wyciek ropy w Santa Barbara w Kalifornii był impulsem do zorganizowania wielomilionowego protestu w USA przeciwko niszczeniu środowiska. Wtedy właśnie z inicjatywy Gaylorda Nelsona narodziła się idea, najpierw w USA później na poziomie ONZ, ustanowienia międzynarodowego Dnia Ziemi.
Na dzień wielkiej akcji został wybrany 22 kwietnia 1970 roku. W tym dniu na ulice wyszło 20 milionów Amerykanów , aby zademonstrować przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Poszczególne grupy protestowały przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków. Niestety, dzisiaj nadal możemy protestować przeciwko tym samym problemom.
W Polsce przykładem takiej inicjatywy jest projekt ekologicznych Odysei. Jego pomysłodawcą jest ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski. Od trzech lat przemierza Polskę i sprząta. W roku 2020 przeszedł i posprzątał razem z wolontariuszami całe polskie wybrzeże, ponad 500 km.
W 2021 można było go spotkać na 830 km szlaku od Bieszczadów po Sudetów, gdzie sprzątał polskie góry. W tym roku wystartował w kolejną 1200 km trasę. To Wiślana Odyseja, w ramach której przemierza największą polską rzekę sprzątając jest brzegi i dopływy.
Za nim już trzy etapy wyprawy, czwarty zaś rozpoczyna się właśnie w Dniu Ziemi 22 kwietnia w Tarnobrzegu. To będzie wyjątkowy etap, bo popłynie swoim kajakiem „śmieciarką” z Tarnobrzega przez Sandomierz do Kazimierza Dolnego. Do wyprawy każdy może się przyłączyć na wodzie i na lądzie. Czwarty etap to 100 km trasa. W planie są spotkania z mieszkańcami i wspólne akcje sprzątania w Tarnobrzegu, Sandomierzu oraz Kazimierzu Dolnym.
Głównym hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi jest „Mniej Plastiku”. Niestety odpady plastikowe nie tylko spływają Wisłą i zanieczyszczają lasy łęgowe i ostatecznie Bałtyk, ale można już je znaleźć w postaci mikroplastiku w wodzie pitnej czy powietrzu. To problem globalny, bo każdej minuty do mórz i oceanów trafia 25 ton odpadów plastikowych. Dlatego tak ważne jest walczenie z plastikami u źródła i redukowanie ich używania, szczególnie jednorazowych plastikowych opakowań, przedmiotów, które natychmiast po użyciu zamieniają się w odpady.
Plan spotkań
22.04. godz. 10.00, prawy brzeg Wisły, prom rzeczny, Tarnobrzeg.
22.04 godz. 11.30, lewy brzeg Wisły, przystań, Sandomierz.
23.04 godz. 12.00, prawy brzeg, przystań Kazimierz Dolny .