Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała dotychczasową pomoc humanitarną organizowaną od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Wśród listy produktów i środków przekazywanych potrzebującym na Ukrainie znajdują się przede wszystkim: woda, żywność, odzież i okrycia, środki higieny i czystości, artykuły medyczne, artykuły dziecięce oraz artykuły potrzebne do tymczasowego schronienia.
Pomoc ta trafiła do Lwowa, Tarnopola, Charkowa, Odessy, Czernihowa, Kijowa, Zaporoża, Żytomierza, Dniepra, Winnicy, Kamieńca Podolskiego, Buczy, Cherniwcy, Podilly, Nowojaworowska, Jaworowa, Borysławia, a także do uchodźców w zachodniej Ukrainie, znajdujących się w kryzysie humanitarnym. Pomoc dotarła też m.in. do Szpitala Dziecięcego we Lwowie.
Działania Caritas Diecezji Rzeszowskiej podsumował również dyrektor ks. Piotr Potyrała, który zaznaczył, że od pierwszych godzin agresji rosyjskiej na Ukrainę Caritas Polska, ale także diecezjalne oddziały Caritas, zwłaszcza te, które są najbliżej granicy z Ukrainą, czyli Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Przemyskiej i Zamojsko-Lubaczowskiej włączyły się aktywnie w różne formy pomocy, m. in. w organizację posiłków dla uchodźców, ale także na rzecz obywateli Ukrainy, którzy pozostali w swojej Ojczyźnie.
Ważną rolę w świadczeniu pomocy pełni również Podkarpacki Bank Żywności – organizacja pozarządowa, która już od 20 lat specjalizuje się w udzielaniu systematycznej pomocy żywnościowej, także w sytuacjach kryzysowych, by wspierać osoby najbardziej potrzebujące.
Na terenie województwa podkarpackiego pomoc humanitarna jest realizowana na bieżąco przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje współpracujące z wojewodą podkarpackim. W akcję zaangażowane są służby wojewody, Caritas, pełnomocnik Służb Granicznych oraz Policja. Odprawy wspierają także funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej.
Tomasz Łępa