Szpital specjalistyczny w Mielcu ma jeszcze niespełna 4 lata na utworzenie w swoich strukturach oddziału geriatrycznego. Jego powstanie wpisane jest do Wojewódzkiego Planu Transformacji dla Województwa Podkarpackiego na lata 2022-2026 zatwierdzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Jego utworzenie nie będzie należało do najłatwiejszych, zaznacza dyrektor mieleckiej lecznicy Jarosław Kolendo.
Jak ważne jest to, by geriatria rzeczywiście stała się priorytetową dziedziną medycyny, pokazują statystyki. Od 30 lat obserwujemy w Polsce spowolnienie rozwoju demograficznego i znaczące zmiany w strukturze wieku jej mieszkańców.
Wg przewidywań GUS, do około 2040 roku, proces starzenia się ludności najsilniej dotknie województwa podkarpackie, warmińsko-mazurskie i podlaskie, najłagodniej będzie przebiegał w województwach mazowieckim oraz łódzkim i pomorskim. W efekcie „najmłodszymi” regionami będą wówczas pomorskie i wielkopolskie oraz mazowieckie i małopolskie, czyli województwa z silnym rynkiem pracy oraz zapleczem naukowo-badawczym i akademickim. „Najstarszym” regionem pozostaną: województwo opolskie, a także świętokrzyskie, podlaskie i łódzkie.