– Wielu psychologów i psychoterapeutów z Tarnobrzega jest gotowych do udzielania wsparcia uchodźcom wojennym – powiedziała Beata Wasiuta, która na terenie miasta koordynuje działania związane z pomocą psychologiczną dla obywateli Ukrainy. Wśród nich są zarówno pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu, osoby współpracujące z tą placówką, ale też specjaliści, którzy prowadzą własne gabinety czy działalność szkoleniową.
Nie wykluczone, że opieką będą mogli zostać otoczeni również ci, którzy sami angażują się w pomoc uchodźcom.
Tłumaczy Beata Wasiuta.
Mają też zostać zorganizowane zajęcia oraz grupy wsparcia dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz specjalny Punkt Pomocy Psychologicznej w Poliklinice przy ulicy 1 Maja.
Obecnie w Tarnobrzegu są gotowe dwa miejsca zabaw i zajęć, w tym terapeutycznych dla ukraińskich dzieci. Jedno w budynku byłego Gimnazjum numer 3 przy ulicy Dekutowskiego i drugie na trzecim piętrze Polikliniki.
Pomieszczenia zostały przystosowane dzięki zaangażowaniu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wolontariuszy oraz mieszkańców Tarnobrzega, którzy nie tylko pracowali przy adaptacji pomieszczeń, ale też przekazali elementy wyposażenia na przykład meble. Cały czas trwa gromadzenie różnych materiałów do terapii.
Chęć prowadzenia zajęć z dziećmi z Ukrainy zgłosiło między innymi kilkudziesięciu studentów PUZ Tarnobrzeg.