Oprócz darów rzeczowych ukraińską społeczność można wesprzeć przekazując darowizny. W Tarnobrzegu został uruchomiony w tym celu specjalny numer konta. Można go znaleźć TUTAJ. Dzięki zebranym środkom, wsparciem objęte zostanie głównie miasto partnerskie Czernihów oraz ucząca się w tarnobrzeskich szkołach młodzież z Ukrainy.
Czernihów to miasto partnerskie dla Tarnobrzega. Tam wojna toczy się od pierwszego dnia jej rozpoczęcia. Mówi Irina Brusilcewa, Ukrainka z Czernihowa, która przed kilkoma dniami dotarła z bliskimi do Tarnobrzega.
Mówi Marek Bukała z Tarnobrzeskiego Urzędu Miasta, który regularnie z ramienia miasta odwiedzał Czernihów.
Obecnie, żeby kupić chleb w Czernihowie trzeba stać w kolejce około trzech godzin. Te osoby, które nie walczą, nie udzielają się jako wolontariusze przebywają głównie w piwnicach i schronach. Są to głównie kobiety z dziećmi oraz ludzie starsi.
W czwartek przed południem z Tarnobrzega wyruszył transport darów przekazanych między innymi przez tarnobrzeżan dla ukraińskiego Czernihowa. Dwa samochody z przyczepami zostały załadowane jedenastoma paletami, na których znalazły się m.in. artykuły medyczne, higieniczne, a także artykuły spożywcze.
Poniżej rozmowa z Iriną Brusilcewą, Ukrainką, która przed kilkoma dniami dotarła z bliskimi do Tarnobrzega z ostrzeliwanego i bombardowanego od początku wojny Czernihowa. Tłumaczy Marek Bukała z Tarnobrzeskiego Urzędu Miasta.