Podczas dzisiejszej sesji Tarnobrzeskiej Rady Miasta radni, większością głosów przyznali tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega”, marszałkowi Podkarpacia Władysławowi Ortylowi.
Wniosek o nadanie tytułu, w grudniu minionego roku złożył Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z regulaminem nadawania honorowych tytułów wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu i Komisję Zdrowia, Rodziny i Ochrony Środowiska oraz uzyskał zgodę kandydata do odznaczenia.
Uzasadnienie do projektu uchwały czytał podczas środowej sesji przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Bogusław Potański.
Od 7 listopada 2005 roku do 20 listopada 2007 roku Władysław Ortyl pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Razem z minister Grażyną Gęsicką współtworzył Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej – program współfinansowany ze środków unijnych, realizowany w Polsce w latach 2007-2013. W ramach tego programu wiele środków trafiło na Podkarpacie oraz do Tarnobrzega. Wśród najważniejszych projektów były: modernizacja drogi wojewódzkiej 871 przebiegającej przez Tarnobrzeg z budową wiaduktu nad torami kolejowymi z dofinansowaniem ponad 46 mln złotych oraz budowę Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego z dofinansowaniem ponad 20 mln złotych.
W maju 2013 roku Władysław Ortyl został powołany na funkcję marszałka województwa podkarpackiego. W kolejnych wyborach samorządowych 2014 roku i 2018 roku został dwukrotnie wybrany na radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, kontynuując pracę marszałka województwa. W uzasadnieniu projektu uchwały można przeczytać, że „ dzięki decyzjom Zarządu Województwa Podkarpackiego, którym kieruje Władysław Ortyl do Tarnobrzega w latach 2013-2021 wpłynęło bardzo dużo środków pieniężnych, dzięki którym zostały zrealizowane liczne projekty, przyczyniające się w znacznym stopniu do rozwoju Tarnobrzega oraz poprawy życia mieszkańców”.
Za przyznaniem tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega” Władysławowi Ortylowi opowiedziało się 15 radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu , czterech głosu nie oddało.