Od pierwszego dnia rosyjskiego ataku na Ukrainę, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego pozostaje w stałym kontakcie z instytucjami i obwodami partnerskimi za wschodnią granicą. Na Podkarpaciu organizowane są obecnie zbiórki środków pieniężnych, zbiórki koców, ciepłych ubrań, pościeli i obuwia, a także zbiórki żywności, środków opatrunkowych i higienicznych z przeznaczeniem dla osób przybywających do Polski. Urząd marszałkowski koordynuje przekazywanie tej pomocy, która trafia m.in. od samorządów z całej Polski, instytucji pozarządowych oraz osób prywatnych.
Mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.
Jak zaznacza marszałek Ortyl brak obozów dla uchodźców oznacza iż miejsce to zastąpiła gościnność i pomoc mieszkańców i rodzin z Podkarpacia.
Dodajmy także iż ponad 10 tysięcy uchodźców z Ukrainy przewiozły już pociągi z podkarpackich przejść granicznych z Ukrainą do województwa małopolskiego. Samorząd małopolski udostępnił pociąg, który od drugiego marca przewozi codziennie kilkaset osób z Przemyśla do Krakowa. Część kursów realizowana jest przez tabor województwa podkarpackiego. Realizowane są one od stacji Uherce do Tarnowa, gdzie podróżni przesiadają się już do pociągów małopolskich w kierunku Krakowa.
Tomasz Łępa