W kwietniu wystartuje Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Opatowie.
Z rąk wykonawcy władze powiatu odebrały budynek ŚDS. Przed powiatem jeszcze odbiór straży pożarnej i Sanepidu oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Lada moment z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy skorzystają pierwsi podopieczni.
Na ten cel zaadaptowane zostały pomieszczenia po dawnej pralni szpitalnej, w sąsiedztwie szpitala świętego Leona. Budynek został całkowicie wyremontowany i przystosowany.
W budynku po dawnej pralni w kompleksie szpitala zostanie przygotowanych 60 miejsc dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Otrzymają tam częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a także posiłki.
Wartość robót budowlanych drugiego etapu, czyli prac wykończeniowych, który właśnie się skończył, wyniósł 3 miliony 200 tysięcy złotych. Zadanie jest współfinansowane z budżetu państwa. Na ten cel z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiat opatowski otrzymał łącznie 4 miliony złotych.
– W powiecie opatowskim mamy rozwiniętą pomoc społeczną. Posiadamy największy w województwie Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku z formami terapii, których nie ma nigdzie w Polsce. Chcemy świadczyć usługi pomocy najbardziej potrzebującym kompleksowo, od Domów Pomocy Społecznej, po Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy – mówi starosta opatowski Tomasz Staniek.
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie, nie rokujących powrotu na rynek pracy.
Cały czas trwa nabór chętnych. Są jeszcze wolne miejsca.
Co trzeba zrobić, żeby zasilić szeregi ŚDS-u? Przede wszystkim należy złożyć wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny do Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie, dołączając zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Kto może być uczestnikiem Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Opatowie? Osoby przewlekle psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Na co mogą liczyć uczestnicy domu? Przede wszystkim na posiłek, trening funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, spędzania wolnego czasu i rozwiązywania problemów. Do tego poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych oraz terapię ruchową. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 798 807 179 – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Joanna Sarwa