Ponad 60 uchodźców z Ukrainy jako osoby bezrobotne zarejestrowało się już w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu. Jak tłumaczy Grzegorz Durak, dyrektor placówki wachlarz zawodów osób bezrobotnych jest szeroki jednak dla wielu z nich pozostaje bariera językowa.
Jak zaznacza dyrektor Urzędu Pracy w Mielcu, kilkunastu pracodawców zgłosiło już chęć zatrudnienia osób z Ukrainy bez pośrednictwa Powiatowego Urzędu Pracy.
Uchodźcy z Ukrainy mają kilka możliwości uzyskania pomocy z urzędów pracy – 340 powiatowych i 16 wojewódzkich. Wsparcie dotyczy znalezienia pracy, zarówno przez pośrednictwo pracy, jak i poradnictwo zawodowe. Uchodźcy mogą również udać się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta porozmawia i ustali sytuację i potrzeby każdej osoby indywidualnie. Zapyta m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca byłaby interesująca, w jakim zawodzie i w jakim wymiarze. Na takie spotkanie z doradcą warto zabrać, jeśli się posiada, dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego.
Tomasz Łępa