Premiera filmu o majorze Hieronimie Dekutowskim – „Zaporze” odbyła się w Kinie „Wisła” Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Fabularyzowany dokument wyreżyserował pochodzący z Tarnobrzega, Jakub Palacz. Autorami scenariusza są Jakub Palacz i doktor habilitowany Tadeusz Zych, a autorem zdjęć – Rafał Pogoda. Przedsięwzięcie zrealizowała grupa filmowa mediAFinger.
– Film „Zapora. Studium bohatera” jest lekcją historii atrakcyjną wizualnie. Łączy fabułę z materiałami archiwalnymi. Każdy, kto go obejrzy będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy być bohaterem i czy można zostać bohaterem w dzisiejszych czasach – mówił w dniu premiery Jakub Palacz.
Jakub Palacz, który jest również aktorem, w filmie wcielił się w rolę „Zapory”. Oficera przesłuchującego Dekutowskiego zagrał Bartosz Tryboń. Na ekranie pojawili się aktorzy z „Eloe theater of noise”, założonego przez Jakuba Palacza.
Producentem filmu jest Fundacja imienia Hieronima Dekutowskiego – Zapory.Dla wiceprezeski fundacji, a zarazem siostrzenicy „Zapory”, realizacja filmu to powód do satysfakcji. Zdaniem Krystyny Frąszczak produkcja zdejmuje z rodziny Dekutowskich zakorzenione przez lata odium hańby.
Fundusze na nakręcenie filmu „Zapora. Studium bohatera” Fundacja imienia Hieronima Dekutowskiego pozyskała z grantu w ramach konkursu zorganizowanego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Środki na wkład własny przyznał prezydent Tarnobrzega. Inicjatywę wsparły firmy i instytucje z regionu oraz sponsorzy.
W premierze wziął udział prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek. Mówił, że film o Dekutowskim zachowuje pamięć o postaci znanej, która urodziła się w Tarnobrzegu i spędziła w nim znaczną część swojego krótkiego życia.
Hieronim Dekutowski urodził się 24 września 1918 roku w tarnobrzeskim Dzikowie. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK i WiN. Skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, został stracony 7 marca 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie.
Kolejne projekcje filmu o „Zaporze” planowane są w marcu. Przewidziane są także darmowe seanse dla młodzieży w ramach lekcji historii. Patronat medialny Radio Leliwa.
Na zdjęciu głównym od prawej: Krystyna Frąszczak, Jakub Palacz, Rafał Pogoda, przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej.