„Razem dla zdrowia. Depresja.” to tytuł kampanii, która z okazji przypadającego 23 lutego Dnia Walki z Depresją organizowana jest w Stalowej Woli. Jej inicjatorem jest Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli a współorganizują Powiat Stalowowolski i Miasto Stalowa Wola oraz szereg instytucji, w tym: Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli, stalowowolskie Ambulatorium i Centrum Aktywności Seniora, ale też szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w Stalowej Woli. W kampanii chodzi o to aby przekonać mieszkańców, ze depresji nie należy się wstydzić ani jej lekceważyć. Ale też jak można ją rozpoznać u siebie, czy bliskich i jak sobie z nią radzić oraz gdzie szukać pomocy. Psychiatra Justyna Stawowy ze stalowowolskiego szpitala przyznała, że przede wszystkim trzeba sobie uświadomić że depresja chorobą i to taką, która może być tragiczna w skutkach.
Niestety przypadków depresji przybywa w zawrotnym tempie.
Już pierwsze objawy depresji powinny zaniepokoić.
Inne objawy depresji są u dzieci, często mylnie interpretowane przez dorosłych.
Aby osoba chciała podjąć walkę z depresją musi czuć wsparcie bliskich. Dlatego ważne jest podejście i dużo empatii i ciepła.
Co ważne depresję można leczyć zarówno farmakologicznie jak i dzięki psychoterapii. Dużo dają też rozmowy i do takich rozmów zachęca kampania. W jej ramach uruchomiona zostaje specjalna linia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mogą na niż dzwonić nie tylko osoby ze zdiagnozowaną depresją, ale każdy, nawet jeśli tylko podejrzewa że na nią cierpi. Pod numerem telefonu 15 643 34 10 będzie mógł uzyskać pomoc, rozmawiając z psychologiem bądź psychiatrą ze stalowowolskiego szpitala, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, SOWiK-u, Ambulatorium, a także szkolnych psychologów ze stalowowolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ta infolinia będzie działać od 23 lutego do 4 marca. Natomiast cały czas pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży świadczy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli pod numerem telefonu 883 723 640, przyszpitalna Poradni Zdrowia Psychicznego pod telefonem 15 843 33 00, pomocy psychologicznej udziela też w Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej pod numerem 15 642 52 93. Numery telefonu dostępne są również pod artykułem na stronie Radia Leliwa. Ale na wsparcie mogą liczyć również osoby starsze, których niestety również nie omija depresja. W ramach stalowowolskiej kampanii „Razem dla zdrowia. Depresja.” odbędą się warsztaty dla seniorów pt. „Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?” prowadzone przez psychologów z SOWiIK-u. warsztaty odbędą się w stalowowolskim Centrum Aktywności Seniora w środę 23 lutego oraz we wtorek 1 marca. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy w Centrum. Natomiast z myślą o dzieciach i młodzieży w ramach kampanii „Razem dla zdrowia. Depresja.” powstały 2 filmy na temat depresji, poruszające ten problem w sposób adekwatny do wieku odbiorców. Dla najmłodszych uczniów przygotowano go w formie bajki, natomiast dla nastolatków psycholodzy przygotowali nagranie w formie, jaką młodzież lubi i zna z popularnych serwisów internetowych. Filmy będą czekały na uczniów w szkołach, aby po feriach wyświetlić je podczas zajęć z wychowawcami.
Patronat nad kampanią „Razem dla zdrowia. Depresja.” objęło Radio Leliwa
Telefony, pod którymi można szukać pomocy w depresji:
*Od 23 lutego do 4 marca infolinia dla dzieci, młodzieży i dorosłych(8.00-19.00): 15 643 34 10 *pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna telefon: 883 723 640, *przyszpitalna Poradni Zdrowia Psychicznego, nr tel.:15 843 33 00, *Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, telefon: 15 642 52 93 Pomoc w sytuacjach trudnych można uzyskać również dzwoniąc na poniższe numery:
*Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny całą dobę: 116 111 *bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli czynna całą dobę (24h): 800 08 02 22 *Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego czynny całą dobę (24h): 800 70 22 22 *Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123