Po raz trzynasty idea honorowego krwiodawstwa połączyła pracowników z Elektrowni Połaniec i mieszkańców regionu. Akcja Enei Połaniec przeprowadzona we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zgromadziła ochotników, którzy przekazali w sumie ponad 14 litrów krwi.
Pracownicy i wolontariusze Elektrowni Połaniec, okoliczni mieszkańcy i członkowie ich rodzin, a także strażacy i policjanci po raz kolejny udowodnili, że energię mają we krwi. To dzięki ich wsparciu – oddanej krwi, trzynasta już z kolei akcja honorowego krwiodawstwa w Elektrowni Połaniec, zakończyła się z pokaźnym wynikiem. Bank krwi wzbogacił się o kolejne 14 litrów. Do akcji osobiście przyłączył się Dyrektor Pionu Produkcji Adam Kwiatkowski.
– Akcje krwiodawstwa w naszej elektrowni to już tradycja. Inicjatywa oddawania krwi jest szczególnie cenna teraz, w czasach pandemii koronawirusa, kiedy dużo mniej dawców zgłasza się do regionalnych centrów krwiodawstwa. Dlatego cieszę się, że naszym akcjom towarzyszy tak duża frekwencja – podkreśla Adam Kwiatkowski.
W czasie trwającej pandemii COVID-19, deficyt w bankach krwi stał się szczególnie poważny. Nie zmniejsza się zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn – wręcz przeciwnie – rośnie. Na szczęście chętnych do oddawania krwi nie brakuje. Wśród osób, które wzięły udział w sygnowanej przez Eneę akcji byli wieloletni krwiodawcy jak również osoby, które tego dnia oddawały krew po raz pierwszy.
W tym roku przy Elektrowni Połaniec odbędą się jeszcze 3 akcje krwiodawstwa – w maju, w sierpniu i listopadzie. W samym 2021 r. podczas akcji „Energię mamy we krwi” zebrano 59 litrów krwi.
Wszystkim, którzy oddają krew przysługuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a także ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.), zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje się krew (na czas pandemii przysługują 2 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy: w dniu oddania i kolejnym), legitymacja Honorowego Dawcy Krwi oraz ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę.
Krwi nie można niczym zastąpić ani jej sztucznie wyprodukować, dlatego jej oddawanie jest bezcenną pomocą drugiemu człowiekowi.