W Tarnobrzegu rozpoczyna się inwestycja polegająca na doświetleniu ulic, parkingów, alejek, chodników. Projekt nosi nazwę „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”.
Przedsięwzięcie zostało podzielone na pięć zadań obejmujących montaż słupów oświetleniowych, kabli, opraw oświetleniowych, robót towarzyszących. Przetargi na realizację czterech z nich już rozstrzygnięto. Wkrótce, po raz drugi ruszy procedura przetargowa dotycząca zadania piątego.
W ramach zadania pierwszego roboty obejmą wykonanie oświetlenia ulic Polnej i bocznej Warszawskiej na osiedlu Zakrzów, ulic Nowowiejskiej, wewnętrznej łączącej Warszawską i Spółdzielczą w Sielcu oraz ulic Plebańskiej i Górki w Wielowsi.
W ramach zadania drugiego przebudowane zostanie oświetlenie parkowe od lasku „Bulońskiego” do altany „Natura 2000” na osiedlu Przywiśle. Na osiedlu Miechocin lampy zaświecą na Żniwnej i oświetlą alejki cmentarza parafialnego. W Ocicach dobudowane zostanie oświetlenie ulicy Konwaliowej i ulicy Ocickiej w kierunku Jeziora Tarnobrzeskiego. W Nagnajowie oświetlą ulicę Szewską.
Zadanie trzecie obejmuje tarnobrzeskie osiedla Stare Miasto i Podłęże. Na tym pierwszy lampy zostaną zamontowane od ulicy Wałowej do ulicy Śląskiej, a na drugim wzdłuż ulicy Czereśniowej bocznej.
Wykonanie oświetlenia ulic Leśnej i Jagielskiego w Mokrzyszowie oraz ulic Dąbie i Bema do stadionu w Sobowie wchodzą w zakres zadania czwartego.
Zadanie piąte dotyczy osiedla Siarkowiec i oświetlenia ulic Świętej Barbary i Gruntowej, a także osiedla Wielopole i oświetlenia parkingu za urzędem miasta przy ulicy Mickiewicza 7 oraz parkingu od budynku przy ulicy Wyspiańskiego do ulicy Tracza.
Przetarg na realizację tego zadania został unieważniony, gdyż cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, którą miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg.
Mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” pierwotnie miał być zrealizowany w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego. Przedsięwzięcie podważyła Regionalna Izba Obrachunkowa. Wartość projektu miała o kilkadziesiąt tysięcy złotych przekraczać kwotę wydatków budżetu obywatelskiego na realizację tak zwanych „dużych projektów”.
Władze Tarnobrzega zaskarżyły decyzję RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA ją podtrzymał. Potem wniesiono jeszcze o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA kasację oddalił.
Wartość projektu „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” to blisko 1 milion 200 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta Tarnobrzega.
(Zdjęcie ilustracyjne)