Muzeum Regionalne w Mielcu oraz Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec” było inicjatorem „Spaceru szlakiem mogił powstańczych” po mieleckim Cmentarzu Parafialnym, w 159 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Powstanie było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej, miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.
Mielecki Cmentarz Parafialny skrywa nagrobki uczestników tamtych wydarzeń m.in.: Hipolita Szaneckiego, Józefa Turczynowicza, Wojciecha Weryńskiego, Stanisława Pohoskiego, Mieczysława Prus-Koryckiego, Tadeusza Żyrowskiego czy powstańca Stanisława Damse.
Mówi Henryk Dugiełło nauczyciel historii w II LO w Mielcu.
Interesująca kartę zapisaną w Powstaniu Styczniowym ma pochowany na rzochowskim cmentarzu Leon Czajkowski. Był synem rzochowskiego młynarza. W powstaniu walczył pod Langiewiczem i Czachowskim w wielu bitwach. Po powstaniu zmuszony był ukrywać się przez kilka lat nim powrócił do Rzochowa. Po odzyskaniu niepodległości uhonorowany został stopniem oficerskim. Zmarł w 1927 r. Spoczywa nieopodal Kaplicy Sękowskich.
Tomasz Łępa