Blisko 40 dzieci w ubiegłym roku umieściło w pieczy rodziny zastępczej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu. Dla dziesięciorga z nich nie udało się jednak znaleźć rodziny zastępczej. Trafiły one do ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w regionie.
Mówi Beata Kardyś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu.
Niestety, jak zaznacza dyrektor placówki, na Podkarpaciu bardzo brakuje rodzin zastępczych. W minionym roku udało się w Mielcu pozyskać 5 takich rodzin, które zostały przygotowane do pełnienia takiej funkcji.
Rodzina zastępcza jest formą opieki zastępczej. Opiera się na modelu wychowania rodzinnego dla niepełnoletnich dzieci oraz młodzieży, których rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich, bądź nie są zdolni do opieki nad nimi. Zadaniem rodziny zastępczej jest wychowywanie i opieka nad podopiecznymi.
Z założenia ma ona trwać do czasu, kiedy rodzice prawni stworzą odpowiednie warunki dla swoich dzieci i będą mogli znów je wychowywać, jednak praktyka pokazuje, że większość dzieci zostaje w rodzinie zastępczej aż do ukończenia 18. roku życia lub usamodzielnienia się.
Tomasz Łępa