Ferie w mundurze? Czemu nie! – przekonują świętokrzyscy terytorialsi. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej proponuje szesnastodniowe przeszkolenie wojskowe czyli „Ferie z WOT”.
Mówi rzecznik prasowy 10 ŚBOT podporucznik Daniel Woś:
Forma służby, jaką oferuje terytorialna służba wojskowa, pozwala na połączenie służby z życiem osobistym i zawodowym. Poprzednie edycje projektu zimowego „Ferie z WOT”, pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na obozach czy też ferie spędzają u dziadków.
Pierwsze, w nowym roku szkolenie podstawowe czyli tzw. „szesnastka” rusza 15 stycznia, natomiast szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów tzw. „ósemka” rozpoczyna się 22 stycznia.
Dla wszystkich zainteresowanych tym szkoleniem jest to ostatni moment na załatwienie niezbędnych formalności.”- podkreśla płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT.
Jeśli chcesz dołączyć do Świętokrzyskich Terytorialsów i zostać żołnierzem 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnie nie zwlekaj, miejsce dla Ciebie jest wśród nas!!! Żeby rozpocząć służbę zadzwoń pod numer tel. 602 714 001 do naszego rekrutera, on pomoże dopełnić niezbędnych formalności. Wszystkich informacji dot. rekrutacji również uzyskasz na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub przy pomocy linii wsparcia rekrutacji do WOT dostępnym pod nr tel. 800-696-077.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Służbę w WOT pełnią żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej tj. terytorialną służbę wojskową (TSW). Obowiązek TSW jest pełniony w obszarze swojego zamieszkania na dwa sposoby – rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych) oraz dyspozycyjnie (w pozostałym czasie). WOT opiera swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Obrona i wspieranie lokalnych społeczności to misja Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego nazywamy się terytorialsami i dlatego posługujemy się mottem: ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO” – dodaje płk Piotr HAŁYS dowódca 10 ŚBOT
Aby zostać żołnierzem należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych oraz należy posiadać zaświadczenie o przyjęciu przynajmniej pierwszej dawki szczepienia przeciw Covid.
Szkolenie wstępne skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i czasem trwania.
„Osoby, które dotąd nie miały do czynienia z wojskiem, przechodzą szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, którego celem jest wdrożenie podstawowych umiejętności taktycznych, strzeleckich, udzielania pierwszej pomocy, terenoznawstwa i innych. Ochotnicy, którzy wcześniej służyli w wojsku przechodzą krótsze szkolenie – ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze”- dodaje ppor. Daniel WOŚ.
Wstępując w szeregi żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej można liczyć na: spełnienie potrzeby obrony Ojczyzny, rozwój osobowy, podnoszenie kwalifikacji, zdobycie wykształcenia w ramach programów stypendialnych, zyskanie dodatkowego uposażenia.
W wymiarze materialnym, żołnierze WOT otrzymają uposażenie, dodatki do uposażenia oraz możliwość dofinansowania kursów i nauki. W wymiarze praktycznym, żołnierze WOT nabędą doświadczenie i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w cywilnym życiu zawodowym. Jednakże największą korzyścią ze służby w WOT zarówno dla żołnierzy, jak i kraju będzie wkład w bezpieczeństwo państwa i wzmocnienie wartości patriotycznych poprzez praktyczny wymiar poświęcenia się dla Rzeczypospolitej Polskiej. Nieodzowną rolę odgrywa także pozyskiwanie i umacnianie przyjaźni między żołnierzami 10 ŚBOT w czasie zespołowego działania na rzecz bezpieczeństwa państwa i pomocy ludności cywilnej w zwalczaniu skutków klęsk i katastrof. Wartości, takie jak odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych oraz w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby, a także patriotyzm przejawiający się w rzetelnym wykonywaniu obowiązków leżą u podstaw funkcjonowania WOT.
Żołnierze Obrony Terytorialnej otrzymują wyposażenie mundurowe i uposażenie składające się z dwóch części: uposażenie za pełnienie TSW rotacyjnie (zależne od posiadanego stopnia wojskowego, nie mnie jak 117 zł); dodatek za gotowość bojową (stały w kwocie 411 zł).
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności – we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.
Fot. 10 ŚBOT