W Sandomierzu powstała jadłodzielnia. To miejsce do dzielenia się posiłkiem, gdzie można zostawiać żywność, której ktoś ma w nadmiarze a także częstować się tym, co pozostawili inni w myśl zasady foodsharing. Jest to inicjatywa skierowana do wszystkich mieszkańców Sandomierza gdyż z produktów znajdujących się w jadłodzielni będzie mógł skorzystać każdy potrzebujący, bez względu na status społeczny.
Jadłodzielnia znajduje się przed budynkiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu przy ulicy Juliusza Słowackiego 17a.
W uroczystej inauguracji jadłodzielni wziął udział między innymi wiceburmistrz Sandomierza Janusz Stasiak:
Uroczystego otwarcia jadłodzielni dokonali przedstawiciele miasta wraz z dyrekcją i pracownikami OPS oraz sponsorami, którzy włączyli się w zakup urządzenia. Do akcji przyłączył się także Krzysztof Tusznio – pierwszy przedsiębiorca z branży gastronomicznej, przekazując do jadłodzielni gotowe dania:
Poprzez szeroką akcję promocyjną Ośrodek Pomocy Społecznej będzie zachęcać nie tylko osoby prywatne, lecz także właścicieli lokali gastronomicznych, sklepów jak i producentów do oddawania żywności, gdyż produkty pozostające w nadmiarze lub z kończącym się terminem ważności, mogą posłużyć innym do przygotowania wartościowego posiłku.
W Jadłodzielni można zostawić produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości 'najlepiej spożyć przed’, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia 'należy spożyć do’, wyroby własne np. zupa, ciasto, pasteryzowane przetwory domowe typu dżemy, starannie
i szczelnie zapakowane z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania. Produkty zapakowane fabrycznie typu konserwy, mleko, sery, jogurty, produkty suche, pieczywo, warzywa i owoce. Nie mogą to być produkty napoczęte, nadpsute, które mają nietypowy zapach lub kolor, są nadgniłe lub zawierają surowe mięso lub jajka.
Joanna Sarwa